Destekçi Kuruluşlar


Popüler Bilimsel Makaleler
Nanomalzemelerin Risklerinin Değerlendirmesi
Son yıllarda, nanomalzemelerin riskleri ve bunların nasıl belirleneceği üzerine yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Bilim adamları, kanun yapıcılar ve endüstri tarafından özverili olarak harcanan çabalar, genel olarak kimyasalların risklerini değerlendirmek için kullanılan mevcut yöntem ve araçların bu malzemeler için kullanılabilir olup olmadığını anlamaya yöneliktir. Endişelerin arkasındaki neden bazı nanomalzemelerin daha büyük tanecik boyutlarındaki türdeşleriyle kıyaslandığında farklı etki ve özellikler gösteriyor olmasıdır

makaleye erişmek için tıklayınız
Soğan Bizi Neden Ağlatıyor?
Soğan doğramanın zaman zaman bir azaba dönüştüğü, yemek yapmak için mutfağa girenlerin iyi bildiği bir durumdur.Soğan doğrayanların gözlerinin yaşarmasına yol açan sürecin, soğanın kendine özgü tadının oluşmasının da temelini oluşturduğu anlaşılıyor. Bunun da ötesinde, bu sürecin, soğanın hem mikropları öldürmek hem de kendisini yemek isteyen, aralarında insanoğlunun da bulunduğu, hayvanları caydırmak için geliştirdiği savunma mekanizmasının bir parçası olduğu da ortaya çıktı. Bu yazımızda, Amerikan Kimya Derneği ACS’nin ı süreli yayınları arasında bulunan ACS Chemical Biology dergisinin Temmuz 2017 sayısında yer alan bir yazıdan hareketle soğanın göz yaşartma etkisinin ardındaki kimyasal ve biyokimyasal süreci ele alıyoruz.

makaleye erişmek için tıklayınız
İrma Kasırgası Ne Kadar Güçlü ?
6 Eylül 2017 çarşamba günü, devasa boyutlardaki Kategori 5 seviyesinde ki İrma kasırgası, mevcut hızını saatte 185 mil ( yaklaşık 298 km ) hızlara ulaştırdı -Atlantik Okyanusu'nda oluşmuş bir kasırga için kaydedilen en hızlı ikinci rüzgar hızı. Hepimiz bu şiddetli ve her zaman olmayan durumdan, öyle görünüyor ki, büyülendik. Bu yazımımzda, sıcağı sıcağına İrma kasırgasıyla ilgili kimi karşılaştırmalı bilgileri de sizlere sunmayı planladık.

makaleye erişmek için tıklayınız
Nano Malzemeler
Nanomalzemeler, genellikle yaklaşık 1-100 nanometrelik tanecik boyutlarına sahip malzemeler olarak düşünülmektedir. Fakat, mevzuat bağlamında, tek önemli şey sadece boyut değildir, nanomalzeme, aynı zamanda bir malzemede belirlenmesi gereken diğer yönler ile birlikte düşünülebilir.
Yasal bağlamdaysa, Avrupa Komisyonu, bir nanomalzemenin, tehlikeye veya riskine bakılmaksızın sadece maddeyi oluşturan parçacıklarının boyutuna dayalı olarak tanımlanmasına ilişkin bir öneri getirmiştir. Bu tanımlama, doğal olarak oluşan, rastlantısal olan veya imal edilen malzemeleri kapsar ve bu malzeme grubu için düzenleyici hükümlerin uygulanmasını destekler.

makaleye erişmek için tıklayınız
Ütülemenin Kimyası
Ütü yapmayı kim sever ki? Ütü yapmak adeta ev kadınlarının kabusu gibidir. Özellikle pamuk, keten, kenevir, jüt, remi gibi selülozdan yapılmış kumaşlarda kırışma sorunu sıkça görünen olumsuz bir özelliktir. Dağ gibi biriken çamaşırlar karşısında ev kadınları "neden bunlar makineden çıkınca bu kadar buruşurlar ki" diye söylenmekten kendilerini alamazlar.
Sorunu çözmek için zaman içinde buruşmanın daha az görüldüğü, ütü istemeyen naylon, likra, polyester, yün ve kaşmir gibi kumaşların kullanımına yönelinmiştir. Bu yazımızda, önce buruşmanın, sonra ütülemenin kimyasına değiniyoruz.

makaleye erişmek için tıklayınız
Sıcak ve Şiddet
İklim değişikliğinin hayatımızı nasıl değiştireceğini kimse tam olarak bilmiyor. Atmosferdeki karbondioksit seviyelerinin sıcaklığı ne kadar yükselteceği ve dünyanın farklı yerlerinde yağışların nasıl bir etki yaratacağı yalnız belirsiz durumlar olarak kalmıyor, bu değişimlerin tarımdaki üretkenliği ne kadar azaltacağı, insan sağlığına ne kadar zarar verebileceği ve ekonomik büyümeyi nasıl etkileyeceği konularında da öğrenilmesi gereken çok şey var.
Bu kaygı verici bilinmeyenlerin yanı sıra, derinde daha da korku veren bir soru var, iklim değişikliği ya da hatta bu değişiklik tehdidi ile oluşan hasar çok daha fazla şiddet olan bir dünyaya yol açabilir mi?

makaleye erişmek için tıklayınız
Alkole İlgimiz Milyonlarca Yıl Öncesine Dayanıyor
Yeni bir çalışma, atalarımızın yaklaşık 10 milyon yıl önce, insanlar, şempanzeler ve goriller için ortak bir atanın zamanında, alkolü sindirme becerisini kazanmış olduklarını göstermektedir ve bu kesinlikle alkol üretmeyi öğrenmemizin çok öncesine dayanmaktadır. Bu bulgu, alkolün insan diyetinin bir parçası haline gelmesinin düşünülenden daha önce gerçekleştiğini ve insan türünün hayatta kalması için önemli etkileri olduğunu ortaya koymaktadır. Alkolü sindirebilme özelliğinin gelişmesi, yere düşen ve doğal olarak fermente olmaya başlayan fazla olgun meyveleri yemeyi mümkün kılmış olabilir. Alkolü tolere edebilen az sayıda hayvan olduğundan dolayı bu durum, atalarımıza düşük rekabetli ve bol miktardaki bir gıda kaynağından yararlanmayı sağlamış olabilir. Ayrıca, ağaç tepelerinde bir yaşamdan karasal yaşama doğru yönelimlere katkıda bulunmuş olabilir.

makaleye erişmek için tıklayınız
San Diego Şehri Atıksu Yönetimi
ABD`nin Kaliforniya eyaletindeki San Diego şehri entegre atık giderme sisteminin kapasitesi ile ve gerek tasarımındaki gerekse işletimindeki yüksek standartlarla dünyadaki dikkat çekici örneklerden biridir. Bu yazımızda, SanDiego şehrindeki arıtma sistemini oluşturan birimlerin neler olduğu, tesis yerleşiminin nasıl olduğu ve nasıl çalıştırıldığı ele alınmaya çalışılmıştır.

makaleye erişmek için tıklayınız
Mermer Anıtların Temizlenmesi
Tüm doğal malzemelerde olduğu gibi, mermer de, değişen düzeylerde olmak üzere, bir parçanın görünümünü ve algılanırlığını bozarak sanat yapıtı olma özelliğini azaltan lekelenmelere ve aşınmalara açıktır. Dolayısıyla, yüzeylerin yenilenmesini ve restorasyonunu amaçlayan temizleme işlemlerinin yapılmasının gerektiği açıktır.
Öte yandan, temizleme işemi tersinmezdir, dolayısıyla, bir bölümü binlerce yıl öncesinden miras aldığımız yapıtların zarar görme riskini en aza indirmek için doğru malzemelerle tekniklerin seçilmesi ve uygulanması hayati önemdedir.

makaleye erişmek için tıklayınız
Geçmişte Renklendirme Nasıl Yapılıyordu?
Dünyanın dört bir yanındaki müzeleri ve antik çağdan kalma ören yerlerini gezdiğinizde, beyaz mermer ya da karartılmış tunçtan yapılan heykeller görüyorsunuz. Ancak, antik yapıtlar sanılanın aksine siyah veya beyaz değildi: hayal ettiğimizden çok daha renkliydiler. Şimdi ören yeri halinde gezdiğimiz antik kentlerde, Mısır zamanlarından Yunanistan`daki klasik döneme, klasik Yunan`dan geç Roma dönemine kadar uzanan çok daha renkli bir dünya vardı.
Peki bu heykeller, sütunlar, sütun başlıkları ve çeşmeleri renklendirmede hangi pigmentler kullanılıyordu? Bu yazımızda, Çindeki pişmiş topraktan (: terracota) askerlerden oluşan muhteşem orduya odaklanarak bu konuyu ele alıyoruz.

makaleye erişmek için tıklayınız
Beyindeki Cinsiyet Farklılıkları
Bazı araştırmacılar, doğuştan gelen eğilimlerle kızların bebekler ve çay setlerini tercih etmelerine karşın oğlanların silah ve kamyonlara yönelmesini baskılamak için ebeveynlerin yapabileceği hiç bir şey olmadığı konusunda ısrar ederler. Diğerleri, oğlan ve kız beyinleri arasında doğuştan gelen biyolojik hiç bir fark olmadığını savunarak karşı çıkarlar.
Bu farkılıkların tam olarak ne kadar büyük olduğu ise bu yazımıza konu olan canlı bir tartışmanın konusu.

makaleye erişmek için tıklayınız
MELANİN - Farklı Cilt Renklerine Neden Olan Pigment
Cilt rengini belirleyen bir grup moleküle topluca melanin adı verilir. Aslında bir pigment olan melanini, melanosit adı verilen özelleşmiş hücreler üretmektedir. Bu yazımızda üç türü olan melaninlerle ve daha çok da, bunların içinde cilt rengini belirlemede daha yagın rol oynayan ömelaninle ilgili bilgiler vereceğiz. Sarışınlığın, esmerliğin, zenciliğin ya da albinoluğun melaninle ilişkisine değineceğiz. İnsanların cilt ve saç renklerinin yanısıra, kuşların ve diğer hayvanların renklerinde nelerin rol oynadığını da ele alacağız.

makaleye erişmek için tıklayınız
Beden Kokusuna Gerçekte Ne Sebep Oluyor?
Beden kokusu hepimizin bildiği çoğunlukla da pek hoşnut olmadığımız bir olgu. Rahatsız eden doğal kötü kokuları ortadan kaldırmanın yollarını bulmak için, kaçınılmaz olarak zaman, para ve çaba harcarız. Çoğumuz kötü kokulu durumumuza neyin neden olduğunu düşünmeye az zaman ayırırız. Oysa beden kokusunu yaratan süreçleri anlama, daha az kötü kokulu bir gelecek yaratmada atacağımız ilk adımdır.

makaleye erişmek için tıklayınız
DNA - Deoksiribonükleik Asit
1951 sonbaharında James Watson ve Francis Crick’in DNA yapısı üzerindeki çalışmaları, genetik ve evrimle ilgili pek çok kavramın, varsayımlar yerine yerine somut ve gözlemlenebilir gerçeklere dayalı olarak ele alınmasını başlatan devrimsel bir buluşla 1953 yılında sonuçlandı. 1962 yılında da Nobel Ödül Komitesi, hiçbiri hekim olmayan üç çalışmacıya (Modeli geliştiren iki bilimciden Watson Zoolog, Crick ise fizikçiydi. X-ışını kristalografisi ile bulguları temin eden Wilkins de bir fizikçiydi) verdiği Tıp Ödülü ile çalışmayı taçlandırdı.

makaleye erişmek için tıklayınız
Sonunda Güzel Ve Uygun Karbon Nanokemerler Yapıldı
Bilim adamları karbon nanokemerleri 60 yıldan fazla bir zamandır sentezlemeye çalışmaktaydı, ancak şu ana kadar hiçbir bilim adamı başarılı olamamıştı. Nagoya Üniversitesi'nden bir ekip, Science dergisinde bir karbon nanokemerin ilk organik sentezini yaptıklarını yayınladı. Karbon nanokemerlerin karbon nanotüpleri oluşturmak için faydalı bir şablon olarak hizmet vermesi ve yeni bir nanokarbon bilim alanı açması bekleniyor.

makaleye erişmek için tıklayınız
Kimya Alanında Henüz Çözümlenememiş En Önemli Sorun Nedir?
Kimyada henüz çözümlenememiş olan en önemli sorun nedir? Bu çok basit soruyu 100 farklı kimyacıya sorar ve 100 farklı yanıt alabilirsiniz. Ancak, tek bir doğru yanıtın mevcut olmaması, bunun sorulmaya değer bir soru olmadığı anlamına gelmez. Bu tür farklı bakışlar, bizim, ilerlemenin doğası, bilginin değeri ve insanlığın karşılaştığı güçlükler gibi daha büyük tartışmalar yapmamıza da yol açar. Amerikan Kimya Topluluğu (American Chemical Society, ACS), ACS’in yayınladığı oniki bilimsel derginin editörlüğünü yapan ve her biri kendi uzmanlık alanında dünyanın önde gelen bilim insanları olan araştırmacılara, “Dünyanın, kimya alanındaki, çözümlenmemiş en önemli sorunu” konusundaki görüşlerini sordu.

makaleye erişmek için tıklayınız
A Vitamini: Görmenin Yardımcısı Vitamin
A vitamini Görmemizi sağlayan, gözümüzün retina kısmında bulunan RODOPSİN adlı pigment hücreleridir. Rodopsin, özellikle havuçta bolca bulunan beta karoten pigmentinin parçalanması sonucu elde edilen ve A Vitamini olarak bilinen RETİNOL molekülünün OPSİN proteinine bağlanması sonucu oluşan bir pigmenttir. Retinanın çubuk hücrelerinde bulunur, gece görüşü dediğimiz siyah–beyaz görüşten sorumludur. Tüm renkleri görmemizi sağlayan ise retinada konik hücrelerde bulunan FOTOPSİN pigment hücreleridir.

makaleye erişmek için tıklayınız
Kızıl Gezegende Yeşili Yetiştirmek
Andy Weir’in bilim kurgu kitabından yola çıkılarak yapılan ve gişe rekorları kıran Marslı (The Martian) filminde, Matt Damon’ın canlandırdığı astronot Mark Watney, diğer NASA astronotlarının öldüğünü düşünüp Kızıl Gezegen’i terk etmelerinin ardından sonra Mars'ta bırakılıyor. Watney, uzay elbiseleri ve çevre kontrollü bir yaşam modülü ile terk ediliyor ancak NASA bir kurtarma misyonu gönderene kadar hayatta kalacak kadar yiyecek ve suya sahip değil.

makaleye erişmek için tıklayınız
Otizm Gibi Hastalıkların Kimya ile Bağlantısı
Otizm yaşamın ilk üç yılında ortaya çıkan sosyal etkileşim, sözel ve sözel olmayan iletişimlerde problemler, tekrarlayıcı davranışlar, kısıtlı ilgi alanları ile kendini gösteren karmaşık gelişimsel bozukluktur. Kısaca otizm olarak bilinen, beyin gelişimini engelleyen bu bozukluk Autism Spectrum Disorder ASD olarak tanımlanmaktadır( otistik spektrum bozukluğu-OSD).
Otizm vakalarının sayısı 1980`lerden beri oldukça yüksek oranda artmıştır. Yakın dönem verilerine göre 1.000 kişide bir ya da iki vaka görüldüğü tespit edilmiştir. Günümüzdeyse, bu oranın yaklaşık 1.000 kişide 6 vaka olarak görüldüğü tahmin edilmektedir.
Otizmin kimya ile bağlantısı hakkındaki görüşleri ele alan yazımızı okumanızı öneriyoruz.

makaleye erişmek için tıklayınız
Kalp Hastalığı Riskini Daha İyi Öngören 5 Test
Teksas Universitesi`nden kardiyologlar beş basit tıbbi testin birlikte yapılmasıyla, günümüzde kullanılan daha pahalı ve zahmetli yöntemlere göre kalp hastalığı riskinin daha kapsamlı ve daha doğru bir şekilde değerlendirilmesinin sağlandığını buldular.
Araştırmacıların yaptığı çalışmalarının bir bölümü, astronotlarda kalp hastalığını öngörmek amacıyla stratejiler geliştirmek isteyen Amerikan Havacılık ve Uzay İdaresi NASA`nın da katkıları ve desteğiyle yürütüldü.

makaleye erişmek için tıklayınız
Japon Yapıştırıcısı! Siyanoakrilat
Japon yapıştırıcısı olarak bilinen yapıştırıcının etkin maddesi olan siyanoakrilat, 1949 yılında Dr. Harry Coover tarafından icat edildi. 2.Dünya Savaşı sırasında Dr. Coover Kodak laboratuvarlarında hassas nişan alabilen silahlar için optik olarak puslu olmayan plastik sentezlemeye çalışıyordu. Siyanoakrilatlar ile çalışıyordu ve sonuçlar umut verici olsa da dokundukları her şeye sinir bozucu bir şekilde yapışıyordu!

makaleye erişmek için tıklayınız
Indigotin-İndigo Boyar Maddeye Mavi Rengi Veren Yapı
İndigo tarih öncesi dönemlerden beri bilinen ayrıcalıklı özellikte, mavi boya olarak kullanılan bir bileşiktir. Bu boyar maddenin ilk kullanıcıları Hindistan`dandır, sonraları kullanımı önem kazanan bu boyar madde Avrupa`ya buradan ihraç edilmiştir. Türkiye`de çivit bitkisi boyası veya çivit mavisi olarakda bilinen bu boyar madde tüm dünyada indigo olarak tanınmaktadır. İndigo ismini eski Yunanca bir kelime olan İNDİKOS- çivit mavisi- kelimesinden almıştır. Tarihsel olarak indigodaki doğal mavi rengin nadiren bulunuyor olması pek çok ülkenin ekonomisinde önemli rol oynamıştır. Bugün ise artık indigo kelimesi blucinlerin -kotların boyanmasında kullanılan boyarmadde olarak herkese çok tanıdık gelmektedir.

makaleye erişmek için tıklayınız
2017`deki Çığır Açıcı 10 Teknoloji
Massachussetts Teknoloji Ensitiüsü (MIT)`nün periyoodik olarak yayınladığı MIT Technology Review dergisinin Mart/Nisan 2017 sayısında, 2017 yılının 10 çığır açıcı teknolojisi konusundaki seçimleri açıklandı. Bu teknolojilerin bazıları halen hayata geçirilme aşamasındayken diğer bir bölümünün uygulanabilir hale gelmesi belki on yıldan fazla zaman alabilecek. Öyle de olsa, yaşadığımız dünya üzerindeki ekonomiyi, siyaseti, tıbbi gelişmeleri, ya da kültürümüzü en çok etkileyecek teknolojiler olmaları beklenen bu yenilik alanlarından haberdar olmakta yarar var.

makaleye erişmek için tıklayınız
Mutluluk tekbaşına ölüm oranını doğrudan etkiler mi?
1996 ile 2001 yılları arasında sürekli araştırma kapsamına alınan ve İngiltere’de yaşayan kadınlarla ilgili çalışmaya denek olarak katılan 719 671 kadının, bir yandan mutlu olup olmadıkları sorgulandı, diğer yandan da sağlık durumları izlendi. İlk 10 yıllık sonuçları yayınlanan çalışma, hemen hepimizin zihnini sık sık kurcalayan bir soruya ilişkin istatistiksel sonuçlar üretmiş olması açısından ilgi çekici.

makaleye erişmek için tıklayınız
Kimyanın alt disiplinlerini kaldırmanın zamanı geldi mi?
Kimyanın ve kimya eğitiminin, klasik alt disiplinler olan organik kimya, inorganik kimya, fizikokimya ve analitik kimya modülleri halinde ele alındığı biliniyor.
Öte yandan, kimyanın gündemine gelen konuların, giderek birden fazla sayıdaki kimya alt disiplininin birkaçının alanını birden kapsaması, kimya eğitimini bu alt disiplinler çerçevesinde örgütlemenin ne ölçüde doğru olduğu sorusunu gündeme taşıyor.
Bu yazımızda, konuyla ilgili olarak yaşanan güncel tartışmaları okurlarımızın dikkatine sunuyoruz.

makaleye erişmek için tıklayınız
EPA Başkanı CO2'nin İklim Değişikliğinin Başlıca Sebebi Olmadığını Söylüyor
Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni başkanı Donald Trump’ın ilk atadığı üst düzey yöneticiler arasında ABD Çevre Koruma Ajansı EPA’nın yeni yöneticisi, Scott Pruitt de bulunuyor.
Scott Pruitt, geçtiğimiz günlerde ABD’deki NBC televizyonunda yaptığı konuşmada, küresel ısınmanın ana nedeninin CO2 olduğuna inanmadığını söyledi.
Konuyla ilgili haberi bu bültenimizde okurlarımızla paylaşıyoruz.

makaleye erişmek için tıklayınız
Çocukluktaki Kurşun Maruziyetinin Yıkıcı Etkileri Bir Ömür Boyu Sürebilir
Kurşuna maruz kalmanın, özellikle de çocuk beyninin gelişim sürecinde, beyin fonksiyonları açısından zararlı olduğu, tıp dünyasının yaklaşık elli yıldır bildiği bir olgu.
Buna karşın yakınlarda “The Journal of American Medicine” dergisinde yayınlanmış olan bir çalışmada çocuklarda düşük seviyelerde bile kurşuna maruz kalmanın etkileri bilinenden çok daha uzun süreli olduğunun ortaya konduğu belirtiliyor. Çalışmanın bulgularına göre, çocukluk dönemindeki kurşun maruziyeti, IQ seviyesinde kalıcı bir azalma yaratmakta ve bu azalmanın etkisi orta yaşlara kadar devam etmektedir

makaleye erişmek için tıklayınız
Kolesterol
Kalp damar hastalıkları söz konusu olduğunda ilk akla gelen kelime kolesterol oluyor. İnsanoğlu için bu kadar hayati riskler taşıdığı belirtilen bu molekülü biraz daha yakından tanımak gerekmez mi?
Madem bu kadar zararlı, beslenme diyetimizden tamamen çıkarıp atsak ya! Gerçekten, kolesterol ne işe yarar?
Bu soruların yanıtlarını merak edenler için yazımızın yararlı olacağını düşünüyoruz.

makaleye erişmek için tıklayınız
Kimya Engelleri Aşmayı Sağlıyor
Chandler Smith kalıtımsal olmayan, çok nadir (yaklaşık 50.000 kişide bir) rastlanan bir hamilelik sorunu sonucu sol bacağı ve ayağı olmadan dünyaya gelen bir genç.
Doğuştan engelli olan bu genç, kimya sayesinde yüksek teknoloji ile üretilen bacak protezi ile çeşitli sportif faaliyetlerde bulunabiliyor.

makaleye erişmek için tıklayınız
Hangi Tipte Olursa Olsun Doymuş Yağın Kalp Hastalığı Riskini Yükselttiği Belirtiliyor
İlk bakışta şaşırtıcı olmayan bulgular Biritish Medical Journal dergisinde (BMJ olarak anacağız)2016 Kasım ayında yayınlandı. Yayında, alınan gıdalardaki doymuş yağın, kalp hastalığı riskinin yükselmesine yol açtığı belirtildi.
Bunun yanısıra, çalışma farklı doymuş yağ asit tiplerinin etkilerini ayrı ayrı ortaya koyan özgün bir yöntem önermektedir.

makaleye erişmek için tıklayınız
Kanser Tedavisini İyileştirmekte Yüksek Dozda C Vitamini için İnsan Deneylerine Geçildi
Klinik araştırmalarda, standart kanser tedavilerinin sonuçlarını iyileştirmek için, günlük C vitamini miktarının 800 - 1000 katını beyin ve akciğer kanseri hastalarına düzenli olarak damardan vermenin güvenli olduğu bulundu.
Mevcut durum, iki Nobel’li dev kimyacı Linus Pauling’in 1970 ortalarında gündeme getirip ısrarla savunduğu “Yüksek Dozda C Vitamini” tezinin tekrar gündeme geldiğini gösteriyor.

makaleye erişmek için tıklayınız
İç Mekanlardaki Hava Kalitesi
Ev kadınları ve ofis çalışanları günlerinin dörtte üçüne yakınını ev, ofis, taşıt vd alternatiflerden oluşan kapalı iç mekanlarda geçiriyorlar. Açık havada çalışanlar için bu süreler biraz daha kısa. Bu kadar uzun sürelerle maruz kalınan iç mekan havasının kalitesi, kuşkusuz ki, insan sağlığı açısından büyük öneme sahip.
Bu konu Dünya Sağlık Örgütü WHO başta olmak üzere halk sağlığı ile ilgili pekçok kurumun gündeminde olan bir "çağdaş yaşam" sorunu.
Bu yazıda, iç mekanlarda solunan havaya karışan ve iç mekan havasının kalitesini olumsuz yönde etkileme potansiyeline sahip maddelerle ilgili genel bir değerlendirme yer alıyor. Yazı, daha ayrıntılı bilgiye erişmek isteyen okurlar için yararlı olabilecek bazı kaynakları da içeriyor.

makaleye erişmek için tıklayınız
İpek Sensörü, Yeni Altyapı, Havacılık ve Tüketici Malzemelerinin Geliştirilmesini Hızlandırabilir
Çoğunlukla polimerler ile mekanik üstünlüklere sahip da taneli yapıdaki malzemelerden oluşan kompozitlerin hayatımızdaki yeri giderek artıyor. Diğer yandan da, kompozitlerin mikroskopik özelliklerinin belirlenmesine yönelik yöntem geliştirme çabaları da sürüyor. Araştırmacılar, köprüler, otomobiller ve spor malzemeleri için test edilen yeni kompozit malzemelerin bir kısmının içlerini görebilmek için için boyar madde moleküllerini kullanmanın bir yolunu buldular

makaleye erişmek için tıklayınız
Bilim İnsanları Antartika Ozon Tabakasında İlk İyileşme Belirtilerini Gözlemlerdiler
İnsanlığın çok sık gerçekleştiremediği hayırlı işbirliklerinden biri sonuç vermeye başlıyor mu? 1987`de klorofloro hidrokarbonların kullanımını durdurmak yolunda Montreal`de alınan karardan bu yana ilk kez "ozon deliğinde" küçülmenin başladığı teyit edildi. Massachussetts Teknoloji Enstitüsü`nden araştırmacılar ozun tabakasındaki incelmenin en ileri düzeyde olduğu 2000 yılından bu yana, 2015 Eylül ayı verilerine göre ozon deliğinin 4 milyondan kilometrekareden daha fazla küçüldüğünü tespit ettiler.

makaleye erişmek için tıklayınız
Yeniliğe Açılan Kapılar
Kimya şirketleri yeniliçi düşüncelere hayat vermek için, özel yatırım biçimlerini giderek artan miktarda kullanıyorlar. Birçok kimya devi, oluşturdukları kurumsal girişimci sermayelerini (: Corporate Venture Capital, CVC) yeni fikir ve fırsatları kolaçan etmek amacıyla harekete geçirmektedir.Bağımsız ya da kurumsal girişim yatırımlarının sayısı ve toplam değeri giderek hızlı bir şekilde yükselmektedir.

makaleye erişmek için tıklayınız
E Vitamini “Seks ilacı !!!"
Kaliforniya Üniversitesi’nin Berkeley Kampüsünden iki araştırmacı tarafından 1992 yılında keşfedilen E vitaminin “Seks İlacı” olmakla ünlendiğini biliyor muydunuz? Pekiyi, bu şöhretin gerçeklere dayanıp dayanmadığını biliyor musunuz?

Bu yazımızda, E vitamininin yapısı, hangi gıdalarda bulunduğu, vücuda ne türden etkilerinin olduğu özetleniyor. Biraz bilgi biraz da ilginç göndermeler içeren bir yazı...

makaleye erişmek için tıklayınız

Yeni Molekül Oluşturma Yöntemi
ABD’deki prestijli araştırma kurumlarının önde gelenleri arasında bulunan Scripps Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacı, karbon karbon bağları içeren bileşiklerin eldesi için yeni bir molekül oluşturma yöntemi geliştirdi. Yeni molekül yapım yönteminin ilaç endüstrisi ve kimya-temelli diğer girişimlerde önemli bir etkiye sahip olacağı tahmin ediliyor. Yakın gelecekte üzerinde daha fazla konuşulacağa benzeyen yöntem hakkında özet bilgilere sahip olmak için yazımıza göz atabilirsiniz.

makaleye erişmek için tıklayınız
Naylonun Öyküsü
Naylon adı verilen mucize kimyasalın DuPont Laboratuvarları’nda 1935 yılında bulunması, polimer çağının başlamasına yol açtı. Naylon, kadın çorabından paraşüte, diş fırçasından ipliğe kadar saşırtıcı çeşitlilikteki ürünlerde kullanıldı. Örneğin, naylon kadın çorabı, ilk satışa sunulduğu gün ABD’de 5 milyon çift satıldı! Yazımızda, naylonun keşif süreci, yapısı ve sentezinin yanısıra ABD’deki günlük yaşamda yol açtığı devrimsel değişiklikler özetleniyor.

makaleye erişmek için tıklayınız
Çok Yüksek Önem Arzeden Maddeler (SVHC) Aday Listesine 4 Yeni Madde Eklendi
Avrupa Kimyasallar Ajansı (European Chemicals Agency, ECHA), Çok Yüksek Önem Arzeden Maddeler (Specially Very High Concern, SVHC) Aday Listesine aşağıdaki 4 yeni maddeyi ekledi. Liste içeriğiyle ilgili olarak altı ayda bir gözden geçirmeler yapan ECHA, 12 Ocak 2017’de yaptığı açıklamayla, SVHC Aday Listesi’ndeki madde sayısı 173’e yükselmiş oldu.

makaleye erişmek için tıklayınız
Kızıl Saçlı Olmamızın Nedenleri ve Sağlıkla İlgili Bazı Sonuçları
Dünyadaki insan nüfusunun yüzde 1 ile 2 arasındaki bölümünün kızıl saçlı olduğu tahmin ediliyor. Bu oran Kuzey Yarıküre’de %2 ile 6 arasına yükseliyor. Kızıl saçlı olmamıza yol açan genetik nedenler var mı? Evrimsel süreçte kızıl saçlı olmak kimilerine avantaj sağlamış olabilir mi? Peki kızıl saçlı insanlar kimi sağlık özellikleri açısından özgüllükler içeriyor olabilir mi?

makaleye erişmek için tıklayınız
Kokular Size Zarar Verebilir mi ?
Birçoğumuz, o ortamdan kaçmak istememize neden olan, lağım kokusuna, çöp kokusuna ya da umumi tuvaletlerden yükselen keskin idrar kokusu gibi kötü kokulara rastlamışızdır. Kokuların algılanma ve tanınması nasıl gerçekleşir. Kötü kokular sağlık açısından zararlı mıdırlar? Yazımızda bu konular ele alınıyor.

makaleye erişmek için tıklayınız
Donald Trump’ın Başkanlık Dönemi ve ABD’de Bilim
8 Kasım 2016 günü gerçekleşen ABD seçimleri, Donald Trump’ın zaferiyle sonuçlandı. Bu yazıda, Trump’ın 20 Ocak 2017’de başlayacak olan başkanlık döneminin genel olarak bilim ve özel olarak da kimya dünyası için neler ifade edeceğini ele almaya çalıştık. Bunu yaparken, genelde yaptığımız gibi, veriler sunmaya ağırlık verdik. Kendimizi, yorum yapmaktan olabildiğince alıkoymaya, bunu okurların kendilerine bırakmaya gayret ettik.

makaleye erişmek için tıklayınız
Suyun ve Buzun Madde Olarak Sırlarının Keşfedilmesi
Buzun birbirinden farklı kristal yapısına sahip olan 17 ayrı kristal biçimi olduğu biliniyor. Farklı kristaller, donma sürecini belirleyen basınç, sıcaklık, soğuma hızı gibi parametrelerin etkisinde oluşuyorlar. Yakın zamanlarda yapılan bir çalışmada, araştırmacılar, en ilgi çekici bulunan XV nolu kristal yapısıyla VI nolu kristal yapısını karşılaştırmalı olarak çalıştılar. Buz içindeki hidrojen atomlarının konumları açısından ilginç sonuçları olan araştırmayla ilgili bazı sonuçları yazımızda ele aldık.

makaleye erişmek için tıklayınız
Sera Gazlarındaki Artış Pek Çok Olaya Neden Olabilir
Sera gazlarındaki artışın devamı daha fazla iklim değişikliğine neden olacaktır. Gelecekte beklenen değişiklik daha ılıman iklim, daha sıcak ve daha asidik deniz suyu , artan yağışlar sonucu denizlerde su seviyesi yükselmesi ve deniz yaşamında daha fazla değişkenlik demektir. Bu yazımızda, ABD Çevre Koruma Ajansı EPA’nın veri ve öngörülerinden hareketle, sera gazı artışının olası sonuçları hakkında güncel bir bilgi özeti hazırladık.

makaleye erişmek için tıklayınız
Ortam Basıncında Metalik İletkenlik Özelliği Gösteren Saf Organik Moleküllerin Başarıyla Sentezlenmesi
Japon Ulusal Malzeme Bilimi Enstitüsü (NIMS)’den bir araştırma ekibi dünyada ilk kez, ortam basıncında metaller gibi iletken olmasına rağmen çoklu molekül ya da metal elementi içermeyen, tek bileşenli saf organik molekülleri tasarlayıp sentezledi. Moleküller tamamen saf olduğu için, yarı iletken bir metal içerisine küçük miktarda katkı maddesi ekleyerek iletkenliğin artırıldığı (chemically doped) geleneksel organik iletken malzemelere göre çok daha dayanıklı ve kararlı durumdalar. Bu yeni moleküller güneş pili elektrotlarında ve dokunmatik panellerde kullanılabilir

makaleye erişmek için tıklayınız
2016 Nobel Tıp Ödülü Otofaji Hücre Mekanızması Çalışmaları Nedeniyle Yoshinori Ohsumi’ye verildi.
Bu yılki Nobel Tıp Ödüllüne layık görülen çalışma, hücresel bileşenlerin parçalanması ve geri dönüştürülmesi için temel bir süreç olan otofajinin (Yunanca oto (auto) ‘’Kendi’’, faji (phagy) ‘’yemek’’ sözcüklerinden oluşan bir birleşik kelime) altında yatan mekanizmaları keşfeden ve açıklayan Yoshinori Ohsumi ‘a verildi. Yoshinori Ohsumi 1945 Fukuoka doğumlu bir Japon hücre biyologu.1974 yılında Tokyo Üniveristesinde aynı dalda doktorasını tamamladı. Daha sonra üç yıl ABD’de Rockefeller Üniversitesi’nde çalıştı, 1988 yılında Tokyo Üniveristesi’ne geri döndü ve 2009 yılından bu yana da Tokyo Teknoloji Enstitüsü’nde profesör unvanıyla çalışıyor.

makaleye erişmek için tıklayınız
Küresel Sera Gazi Emisyonu (:Salımı) Verileri
Küresel ısınmanın temelini oluşturan sera gazı salımındaki artışla ilgili olarak sosyal medyada dolaşan yazılı ve görsel malzemenin bilgi içeriğine yazık ki, genel olarak oldukça düşük olabiliyor. Bu yazımızda, ABD Çevre Koruma Ajansı’nın (: Environmental Protection Agency, EPA) verilerine göre, dünyadaki sera gazı salımlarının nelerden oluştuğu, sayısal madde dengesinin aşağıdaki üç kategori altında nasıl oluştuğu gibi temel bilgileri paylaşmak istedik. (a) Gaz Çeşitlerine Göre, (b) Salım Kaynaklarına Göre, (c) Ülkelere Göre.

makaleye erişmek için tıklayınız
Her Gün Bir Avuç Kabuklu Çerez
Araştırmacı Dagfinn Aune fındık, ceviz, fıstık gibi Kabuklu Çerezlerin sağlığa yararları konusunda şunu belirtiyor: Bu kadar az miktarda tüketildikleri düşünüldüğünde bu kadar önemli sonuçlara ulaşılması etkileyici oluyor. İngiltere’deki Londra Kraliyet Koleji’nde yakın zamanda yapılan ve 819 000 katılımcıyla yapılan çalışmaların değerlendirildiği bir yayında, günde en az 20 g kabuklu çerez tüketen insanlarda kalp, kanser ve diğer bazı hastalık oluşumlarıyla ilgili risklerin azaldığı belirtilmektedir.

makaleye erişmek için tıklayınız
Bükülebilen ve Sarılabilen Ekranlar için Süper Esnek Sıvı Kristal Bir Cihaz
Tohoku Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, iki ultra-ince plastik yüzeyin polimerik duvar destekleri ile sıkıca bağlandığı süper esnek sıvı kristal (LC) cihazı geliştirdiler.

Mühendislik Okulu Profesörü Hideo Fujikake ve Doçent Takahiro Ishinabe liderliğindeki ekip, yeni organik malzemelerin elektronik ekranları ve cihazları daha esnek hale getirerek taşınabilirliklerini ve çok yönlü kullanımlarını artırmayı umuyor. Esnek ve yüksek kaliteli ekranlara sahip cihazların yeni kullanım alanları, yakın gelecekte bilgi servislerinde sınırsız olanaklar sunabilir.

makaleye erişmek için tıklayınız

Ortam Şartlarındaki Su Kaynama Noktasının Üzerinde Donar mı?
Yakınlarda, bir MIT ekibi suyla ilgili olarak beklenmedik bir keşifte bulundu: Mümkün olan en küçük hacimlerin içinde, örneğin ancak birkaç su molekülünü alabilecek kadar küçük çaptaki karbon nanotüplerin içinde bulunan, kaynama noktasının üzerindeki suyun donduğunu gözlemlediler. Bu buluş, içi buz doldurulmuş teller gibi yeni uygulamalara yol açabileceğe benziyor. Böylelikle, buzun, kendine özgü elektriksel ve ısıl özellikleri oda sıcaklığında da kararlı biçimde var olabilir.

makaleye erişmek için tıklayınız
Güneş Pillerinin Performansının Arttırılması
Kendi başlarına, güneş ışığı enerjisinin %20’si kadarını elektriğe dönüştürebilen silikon esaslı güneş pillerinin eneji dönüştürme verimini arttırmak amacıyla pek çok çalışma yapılıyor. Bu yazımızda, alttaki taşıyıcı yüzeyle onun üzerine gelecek olan silikon güneş pili arasına kulacak olan çok tabakalı bir katalizör kaplamadan söz ediliyor. Kaplama hem sistemin kararlılığını, hem de üzerindeki güneş pilinin verimini artırmak açısından umut verici görünüyor.

makaleye erişmek için tıklayınız
Akıllı Cep Telefonları Neden Patlıyor?
Samsung firmasının Galaxy Note 7 modeli akıllı cep telefonuyla ilgili olarak, 19 Ağustos 2016’da piyasaya sunulmasını izleyen bir hafta içinde iki cihaz patlaması haberi basına yansıdı. Geçen 4 ay içinde sayılar arttı, cihazın uçaklara alınması yasaklandı, cihazlar piyasadan toplanmaya başlandı ve üretimi durduruldu. Aslında, lityum pillerinden kaynaklanan yanma ve patlama öyküleri Samsung’un ürünüyle sınırlı değil. Bu yazımızda, konuya daha bilimsel ve teknik açıdan bakmaya çalıştık.

makaleye erişmek için tıklayınız
Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve “İş Sağlıği ve Güvenliği Ansiklopedisi”
Uluslarası Çalışma Örgütü ILO’nun internette açık erişime sunulmuş olan iş sağlığı ve güvenliği ansiklopedisi’ni biliyor musunuz?

ILO’nun Türkiye’deki ofisi hakkında bilginiz var mı?

Birleşmiş Milletler’e bağlı Uluslarası Çalışma Örgütü ILO’nun İş Sağlığı ve Güvenliği Ansiklopedisi 2012 yılından bu yana, internette www.iloencyclopedia.org adresinde, güçlü bir arama motoruyla da desteklenerek, İngilizce, Fransızca ve İspanyolca olarak yayınlanıyor ve yeni bilgiler ışığında düzenli olarak güncelleniyor.

makaleye erişmek için tıklayınız

Buz, Krema... ve Kimya
Belki de yüksek ve tiz sesli hoparlörden gelen müzikle herkesi serin lezzetleri paylaşmaya çağırarak mahallede dolaşan dondurmacı arabasından daha hoş çocukluk hatırası yoktur. Fakat, dondurma yalnız çocuklar için değildir. ABD’deki hane halkı tüketim harcamaları, her yıl 1.5 milyar galon; yani kişi başına yaklaşık 5 galon (19 Litre) dondurma tüketildiğini göstermektedir. Hepimizin hoşlandığı dondurma, tahmin ettiğiniz gibi, kimyanın da rol oynadığı, yıllar süren deneyimlerin sonucunda oluşmuştur.

makaleye erişmek için tıklayınız
CrIspr-Cas9 ve Gen Mühendisliği
Polimeraz zincir tepkimesi yaklaşımının (PCR) 1993 yılında Kary B. Mullis?e Kimya Nobel Ödülü?nü kazandırmasının ve 2000 yılında pratik uygulamalarının başlamasının ardından, biyoteknoloji alanını altüst edecek yeni bir yaklaşım dünyanın gündeminde: CRISPR-CAS9 teknolojisi.

Kaliforniya Üniversitesi Berkeley yerleşkesinden Prof. Jennifer Doudna?'nın geliştirdiği yaklaşım, tüm bilim dünyasında son üç yıldır yaşanan en çığır açıcı gelişme olarak kabul ediliyor. Bu konuda, internet sitesinde yayınlanan bir yazıyı dikkatinize sunuyoruz.

makaleye erişmek için tıklayınız

Gıdalarda Mikroplastik ve Nanoplastik Kalıntıları Bulunmakta
Alman Federal Risk Değerlendirme Enstitüsünün (BfR) önerisi ile Avrupa Gıda Güvenliği Derneği (EFSA) 2016 Mart ayında düzenlemeyi planladığı Gıdalardaki Kontaminantlar konulu panelde bu sorunu ele aldı. Panelde gıdalara özellikle deniz ürünlerine karışan mikroplastik ve nanoplastik kirletmesi konusu tartışıldı.

Henüz, ilgili tartışmanın erken bir aşamasında bulunuyoruz. Konuyla ilgili, sınır değerlerin, standartların, tespit yöntemlerinin belirlenmesiyle ilgili çalışmalar devam ediyor.

Bu sayımızda, “Mikroplastik” ve “Nanoplastik” kavramlarını okurlarımıza tanıtmayı hedefliyoruz.

makaleye erişmek için tıklayınız

2016 Nobel Fizik Ödülü: Maddenin Düzlüklerindeki Garip Olgular
İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, 2016 Nobel Fizik Ödülünün sahiplerini 4 Ekim 2016 tarihinde açıkladı. Ödül, maddenin, neredeyse iki boyutlu olarak nitelenebilecek kadar düşük kalınlıkta (: ince) olduğu durumlarda gösterdiği yeni ve alışılmadık fazlarını (evrelerini) bulan İngiliz Kökenli üç Fizikçi, David Thouless, Duncan Haldane ve Michael Kosterlitz , arasında paylaştırıldı. Fizik Ödülü Komitesinin, “Strange phenomena in matter’s flatlands” başlığıyla yayınladığı popüler bilimsel açıklamadan yola çıkılarak hazırlanan yazımızı bu bültenimizle sunuyoruz.

makaleye erişmek için tıklayınız
Hepimiz Radon Soluyoruz!
Radon gazı periyodik tablonun 8A gurubunda n 86 atom nolu elementidir. Yoğunluğu yüksek olan (9.72g/L) bir asal gaz olup renksiz , kokusuz, tatsızdır, radyoaktif özelliktedir. Uranyum elementinin radyoaktif bozunma tepkimesi ile açığa çıkar. Kendisi de radyoaktif bozunma sonucu alfa parçacığı yayarak plütonyuma dönüşür. Yarılanma ömrü 3 ila 8 gün arasındadır.

makaleye erişmek için tıklayınız
Büyük “Yağ tartışması”
Yeni araştırmalar yağlı besinler hakkında on yıllardır var olan ve özellikle doymuş yağ içeren gıdaların lerin sağlığa zararlı olduğunu savunan eski varsayımları tartışıyor. Bu arada, pazardan gelen veriler de tüketicilerin ne düşündüğünü gösteriyor.

Tüketicilerin sağlıklı besinlerin neler olduğu konusunda gerçekler, açılamalar ve bilim insanları ile sağlık otoritelerinin bildirgeleri yerine kendi yorumlarına daha çok güvendiği gözlenmektedir.

makaleye erişmek için tıklayınız

2016 Nobel Kimya Ödülü: Moleküler Makinelerin sentezi ve Dizaynı
İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, 2016 Nobel Kimya Ödülünün, ‘’ Moleküler Makinelerin sentezi ve dizaynı ‘’ konusundaki çalışmaları nedeniyle Fransa Strasbourg Üniversitesinden Jean-Pierre Sauvage, Amerika Birleşik Devletleri NortWestern Üniversitesinden Sör J.Fraser Stoddart ve Hollanda Groningen Üniversitesinden Bernard L.Feringa’ ya verilmesine karar verdi.

makaleye erişmek için tıklayınız
Snell Yasası: Işığın Farklı Ortamlardaki Hareketleri ve Matematiksel İspatı
Evrim Ağacı internet sitesinde 29 Eylül 2016’da yayınlanan yazının genel konusu optiğin alanı olan ışığın farklı ortam içerisindeki hareketini tanımlayan Snell Yasası hakkında. Yazıda bu yasanın matematiksel ispatının nasıl yapılabileceği gösteriliyor. Yazarı, yazının konusunu bu şekilde seçmesinin nedenini matematiğin fizikteki fenomenleri anlamlandırmamıza nasıl yardımcı olduğunu göstermek olduğunu belirtiyor.

makaleye erişmek için tıklayınız
Gıda Renklendiricilerinin Kimyası
Siyah renkte bir su, renksiz bir kolalı içecek, pembe bir tereyağı ya da yeşil renkli ketçap ister miydiniz? Size garip gelebilir ama bu ürünler piyasada mevcut. Ancak, bu ürünlerin varlıklarını sürdürememelerinin bir nedenivar: Tüketiciler, tadıyla bağdaşan renkte gıdaları tercih ediyorlar.

Renkle tat arasındaki bağlantı mantıksaldır. Portakallar turuncu renkte oldukları için portakal rengindeki içeceklerin portakal tadında olmalarını bekleriz. Kırmızı içeceklerin vişne, mora çalan kırmızı içeceklerin de üzüm tadında olmalarını beklemek gibi

makaleye erişmek için tıklayınız

Değişik Dokulardaki Karışık Gıdalarla Beslenmek Tokluk Duygusunu Arttırıyor
Bilim insanlarının yaptığı bir çalışma, farklı dokulara sahip bir başlangıç tabağıyla başlayan yemek yemenin, tek tip dokuya sahip başlangıç tabağıyla başlayan yemeğe göre daha tok tuttuğunu belirlediler. Appetite dergisinde Ekim 2016’da yayınlanan bir çalışmaya dayanan yazımızın ilginizi çekeceğini düşünüyoruz.

makaleye erişmek için tıklayınız
Küçük Çocukların Deterjan Kapsüllerinden Zehirlenme Riski
2016 yılının Nisan ve Haziran aylarında yayınlanan iki ayrı çalışmada, çamaşır ve bulaşık makinelerinde kullanılan deterjan kapsüllerinin, küçük çocuklarda önemli tahribata yol açabilen kazalarla ilgili riski artırdığı belirtiliyor. Riskin, çamaşır ve bulaşık makinelerinde kullanılan ve yüksek derişimde deterjan içeren deterjan kapsüllerinin gerek renkleri gerekse boyutları dolayısıyla şekerlemeleri andırmalarından kaynaklandığı belirtiliyor.

makaleye erişmek için tıklayınız
Kim Uyuyor?
Bir zamanlar yalnız kuşlara ve memelilere özgü olduğuna inanılan uykunun, çok hücreliler (metazoon) krallığı boyunca var olduğu görüldü. Hiç kimse tam olarak nedenini bilmese de öyle görünüyor ki bazı hayvanlar uykusuz yaşayamıyor. The Scientist dergisinde bu yılın Mart ayında yayınlanan bir değerlendirme yazısından yola çıkılarak hazırlanan yazımızda, kara ve deniz memelilerinde, kuşlarda, balıklarda ve böceklerde uyku olgusu ayrıntılı bir biçimde ele alınıyor.

makaleye erişmek için tıklayınız
5 Saniye Kuralı Çürütüldü!
Rudgers Üniversitesi’nden bilim insanları; geniş kitlelerce kabul edilen yere düşen yiyeceklerin 5 saniye içinde yerden alındığında güvenli olduğu görüşünü çürüttüler. Amerikan Mikrobiyoloji Topluluğu’nun Applied and Environmental Microbiology dergisinde yayınlanan bir çalışmada, yere düşen bir şekere bakterinin transferi olması, nem, yüzey tipi ve temas süresine bağlı olarak 1 saniyeden az sürede başlıyabiliyor. Gerçek Bilim adlı internet sitesinde yayınlanan yazının ilginizi çekeceğini düşünüyoruz.

makaleye erişmek için tıklayınız
3Boyutlu (3B) Baskı Nedir?
3 boyutlu veya 3B baskı ya da “eklemeli üretim” olarak isimlendirilen süreç, dijital bir dosyadaki verileri kullanarak üç boyutlu nesneler yapmak olarak özetlenebilir. 3B baskılı nesnenin oluşturulması “ekleme süreçleri” kullanılarak elde edilir. “Ekleme süreci” boyunca, bir nesne oluşturulana kadar, onu oluşturan ardışık katmanlar çıktıya eklenir. Bu tabakaların her birini, sonuçta ortaya çıkacak olan nesnenin ince dilimlenmiş enine kesitleri olarak düşünebilirsiniz.

makaleye erişmek için tıklayınız
Düşük FODMAP Diyeti Hassas Bağırsak Sendromu Sorununu Azaltır mı?
8 mart tarihli bültenimizde, Chem matters’da Mart 2015 tarihinde David Warmflash’ın yazdığıdüşük FODMAP diyeti ile Spastik kolon sorunlarının azaldığını belirten bir makaleden hareketle hazırlanan bir yazı yayımlanmıştı. Tüm bilimsel konularda olduğu gibi bu konu ilgili ileri araştırmalarda devam etmektedir.

makaleye erişmek için tıklayınız
Dans Sınırları Kaldırıyor
Dans etmeyi denediyseniz karşınızdakinin hareketlerini taklit etmeye başladığınız anda o kişiyle aranızda bir bağ kurulduğunu da hissetmiş olmalısınız. Mayıs ayında Frontiers in Psychology’de yayımlanan bir çalışma bu hissinizde yanılmadığımızı gösteryor

makaleye erişmek için tıklayınız
Dünya Kimya Sektörü Açısından 2015 Yılının Değerlendirilmesi
ABD Doları’nın diğer paralar karşısında değerlendiği, petrol fiyatının ucuzladığı ve dünya ekonomisinin durgun seyrettiği 2015 yılında, dünya kimya sanayisinde satışlarda bir miktar azalma, karlardaysa artış görülüyor.

Diğer taraftan, etkinlik merkezinin başta Çin olmak üzere Asya ülkelerine kaymayı sürdürdüğü sektörde, çeyrek yüzyıldır süren şirket birleşmelerinin ve alımlarının boyut büyüterek devam ettiği de görülüyor. Yazımızın, bu çerçeve içinde etraflı bir bilgi sağlayacağını umuyoruz

makaleye erişmek için tıklayınız

Yeni Sinir İlaçlarının Nihayet Migreni Önleyebileceği Görülüyor
Dünya genelinde yaklaşık 700 milyon insanın dünyasını belli aralıklarla zindana çeviren; öğrenim, iş ve ev hayatlarındaki performanslarını ve mutluluklarını ciddi biçimde etkileyen migrenle ilgili bu yazımızda hem hastalıkla hem de tedavi yollarıyla ilgili bilgiler yer alıyor. Ayrıca, Kaliforniya Üniversitesi San Fransisco Yerleşkesi’nden nörolog Profesör Gadsby’nin çalışmalarıyla başlayan süreçte gelişen umut verici yeni bir tedaviyle ilgili bilgiler de sunuyoruz.

makaleye erişmek için tıklayınız
Orta Doğu'da Akraba Evliliklerinin Oranı Dünyanın Diğer Ülkelerdekinin On Katı
Orta Doğu'daki geleneksel aile yapısının ve yerleşik kültürlerin yol açtığı çok zararlı geleneklerden birisinin akraba evlilikleri geleneği olduğu biliniyor. Akraba evliliği sonucu çocuklarda nadir gözüken, çekinik genetik hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Buna rağmen gelenek bölgede devam etmektedir. Orta Doğu'daki geleneksel aile yapısının ve yerleşik kültürlerin yol açtığı çok zararlı geleneklerden birisinin akraba evlilikleri geleneği olduğu biliniyor. Akraba evliliği sonucu çocuklarda nadir gözüken, çekinik genetik hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Buna rağmen gelenek bölgede devam etmektedir.

makaleye erişmek için tıklayınız
Birleşik Krallık’ta 2016’da Yenilenen Haftalık Alkol Sınırı Birbuçuk Şişe Şarap!
2016 başında İngiltere Sağlık Bakanlığı, Büyük Britanya’da alkol kullanımı üst sınırıyla ilgili tavsiye kararını yeniledi: Haftalık alkol alımının 140 ml saf alkol eşdeğeri olarak tutulması salık veriliyor. Bu, yaklaşık olarak, haftada 1,5 şişe şaraba veya dört duble kadar rakıya ya da 5,5 şişe biraya karşılık geliyor.

makaleye erişmek için tıklayınız
Biyonik Yapraklar Güneş Işığını Yakıta Dönüştürmekte
Bilim adamları yaptıkları yapay yapraklarla güneş enerjisini kullanıp su moleküllerini ve hidrojen yiyen bakterileri parçalayarak sıvı yakıt elde etmeyi başardılar. Bu yeni sistemin verimi, doğal fotosentezin ulaşabildiği verimden çok daha yüksek. En hızlı gelişen bitkilerde bile fotosentez yoluyla enerji elde etme verimi %1 iken, bu sistem vasıtasıyla güneş enerjisinin % 10’una eşdeğer enejiye karşılık gelen biyolojik kütle (dirim kütle) üretimi mümkün olabiliyor.

makaleye erişmek için tıklayınız
Deniz Suyunu Tuzsuzlaştırmada Yeni Buluş: Denizleri Fazla Tuzdan Koruma
Bir kimyacı Ortadoğu’da şehir şebeke suyu eldesi için hem deniz suyunun tuzdan arıtılmasında sıkça görülen konsantre tuz atığının denize gönderilmesini hem de petrol ve doğal gaz tesislerinde açığa çıkan CO2 gazının atmosfere bırakılmasını önlemek için bir yöntem geliştirdi.

Giderek yaygınlaşan, deniz suyundan ters ozmos yöntemiyle içme ve kullanma suyu eldesinin, bir yandan da, ürettiği aşırı tuzlu atık akımı nedeniyle denizlerde tuzlanmanın artmasına neden olma potansiyeline sahip olduğu biliniyor.

makaleye erişmek için tıklayınız

Hastane Enfeksiyonlarına Karşı Nano Boyutta Savunma
Kullandığımız antibiyotiklere dirençli mikropların giderek artması, hastane enfeksiyonlarıyla mücadeleyi başedilmesi zor bir sorun haline getirmektedir. Son zamanlarda antibiyotiklerin keşfi üzerine yeni yaklaşımlar, yerinde olarak, çok fazla dikkat çekmektedir. Bu yöntemler tedavi edilemeyen hastane enfeksiyonlarının sayısının günden güne artması nedeniyle oldukça önemlidir. Bu tip enfeksiyonları engellemek için nanoteknolojik ilerlemelerden faydalanılması ilaç temelli yaklaşımlara ilave olarak uygulanabilir bir strateji olmaya doğru hızlıca gitmektedir.

makaleye erişmek için tıklayınız
SVHC Aday Listesi Güncellendi
6 Mayıs tarihli bültenimizde Türkçeleştirilmiş halini yayınladığımız AVRUPA KİMYASALLAR AJANSI ECHA’NIN (SVHC) ADAY LİSTESİ 20 Haziran 2016’da güncellendi.

Avrupa Birliği REACH uygulaması kapsamında, AB bölgesinde üretilen veya ithal edilen kimyasallardan insan sağlığı ve çevre üzerinde geri dönüşümsüz olumsuz etkilere sahip olanların öncelikle denetlenmesini ve kısıtlanmasını, giderek de AB pazarında kullanılmamasını amaçlamaktadır.

makaleye erişmek için tıklayınız

“Sol” Geni, “Sağ” Geni ???
Gerek bilim insanları gerekse sıradan insanlar, her zaman, kişilerin siyasal inançlarının yetişmeleri ve çevreleri ile ilişkili olduğunu belirtirler. Oysa, yakınlarda yapılan araştırmalar siyasal eğilimlerimizin belirlenmesinde sanılandan büyük bir genetik bileşenin de olduğunu gösteriyor.

makaleye erişmek için tıklayınız
Balın Kimyasal Bileşimi
Doğanın orijinal tatlandırıcısı olan bal en az altı bin yıldır besin olarak kullanılıyor. Bu sürenin çoğunda da, dünya nüfusunun büyük bölümü için tek tatlı kaynağı oldu. Bal, yaklaşık olarak 20.000 arı türünün sadece altı ile onbiri tarafından üretilir.

İlk bakışta aşırı doygun bir şeker çözeltisi olarak nitelendirilebilecek olan balın, kimyasal bileşimiyle ilgili olarak yapılan çalışmalar, balın içeriğinin çok daha zengin olduğunu gösteriyor.

makaleye erişmek için tıklayınız

IUPAC Dört Yeni Elementin İsimleriyle İlgili Önerileri Duyurdu
Keşifleri Ocak 2016’da, Uluslararası Saf ve Uygulamalı Kimya Birliği IUPAC tarafından onaylanan 4 yeni elementle ilgili olarak, keşfi yapan bilimciler buldukları elementler için isim ve sembol önerilerini IUPAC’a bildirdiler. Yeni elementler için önerilen isimleri ve bu isimlerin önerilme nedenlerini öğrenmek için yazımızı okuyunuz.

makaleye erişmek için tıklayınız
Yosun Bilimi
İki yarımadaya yerleşik bir ülkede yaşamamıza karşın, denizle ilişkimizin kitleselleşmesinin batılı turistlerin ülkemizin kıyılarını keşfetmesiyle, deniz ürünlerine ilgimizin artmasının da, balığın kalp damar sağlığı açısından iyi bir besin olduğu söyleminin yayılmasıyla geliştiğini hep biliyoruz.

Ama bir de yosunlar var.

Yapılan incelemeler deniz yosunlarının ıspanak ve yumurtadan daha iyi bir demir kaynağı olduğunu gösteriyor.

makaleye erişmek için tıklayınız

Acı Biberler
Dünyanın en acı biberi hangisidir?

Tabasco biberi mi, Moruga akrebi adlı biber mi, Kırmızı Savina Habanero mu yoksa Halep acı biberi mi?

Biberlerin acılık düzeyini belirlemekte kullanılan Scoville ölçeğini biliyor musunuz?

Hangi biberin Scoville ölçeğine göre acılık düzeyi ne kadardır?

Peki ya biber gazı?

Biber gazındaki etkin maddenin gerçekten de acı biberlerdeki etkin maddeyle bir ilgisi var mıdır?

makaleye erişmek için tıklayınız

Kısa Metinler: Kyoto Protokolü Nedir?
Kyoto protokolü’nün genel çerçevesi, protokolle birlikte hukuksal çerçevesi oluşturulan karbon salımının (:emisyonunun) ticareti kavramı ve karbon borsası hakkındaki bazı temel bilgileri anımsatan notumuza göz atabilirsiniz.

makaleye erişmek için tıklayınız
Kısa Metinler: Sera Gazı Nedir?
Başlıca sera gazları, ortak özellikleri, CO2’nin birim etkisi temelindeki eşdeğer etki faktörleri hakkındaki bilgilerinizi tazelemek isterseniz bu bilgi notumuza göz atmanızı öneririz.

makaleye erişmek için tıklayınız

cialis ohne rezept cialis bestellen kamagra oral jelly viagra kaufen kamagra 100mg levitra preis cialis generika levitra 20 mg levitra 20mg viagra generika lovegra kaufen kamagra bestellen viagra generika online viagra bestellen viagra kaufen kamagra apotheke viagra generika levitra generika cialis generika viagra online kaufen cialis ohne rezept viagra bestellen priligy dapoxetine kamagra online kamagra 100 levitra bestellen kamagra tabletten levitra generika kamagra gel cialis generika

Çikolata: Yeni Sağlıklı Besin ya da
İçerdiği polifenollerle DNA hasarlanmalarına, dolayısıyla da kalp hastalıklarına, kansere, Alzheimer’e karşı koruyucu bir işleve mi sahip?

İçerdiği anandamid’le mutluluk mu yaratıyor?

Fenil etil amin’le zihnimizi mi keskinleştiriyor?

İçerdiği azımsanmayacak miktardaki kaloriyle kilolarımıza kilo mu katıyor?

Çikolatanın kimyasına daha yakından bakarak, çoğumuzu hazza boğan bu yiyecek hakkında daha bilgili olmak ister misiniz?

makaleye erişmek için tıklayınız

2015 Yılı Nobel Tıp Ödülü
2015 yılı Nobel Tıp Ödülü, her biri, dünyanın en az gelişmiş bölgelerindeki yoksul insanların en fazla zarar görmesine yol açan parazit kökenli hastalıkların tedavisinde çığır açıcı çalışmalar yapan üç bilim insanına verildi: İrlanda’lı William C. Cambell’e, Japon Satoshi Omura’ya ve Çin’li Youyou Tu’ya. Üç çalışmacının yaptıkları, şimdiden, her yıl milyonlarca insanın acı çekmesini önlüyor ve onlar bilimin insanlığa hizmet yolundaki en etkili araç olduğunu örneklemiş oluyorlar.

makaleye erişmek için tıklayınız
Avrupa Kimyasallar Ajansı ECHA’nın Kullanımı İzne Bağlı Maddeler Listesi’ni de Türkçe Olarak Yayınlıyoruz
Avrupa Kimyasallar Ajansı ECHA’nın SVHC Aday Listesi’ndeki maddelerden, yarattıkları insan sağlığı ve çevre riskleri nedeniyle öne çıkanlar bir araya getirilerek, daha küçük bir liste daha oluşturulmuştur. Kullanımları esas olarak durdurulmuş olan, istisnai kullanımları ise izne bağlı olan maddeleri içeren bu listenin İngilizce adı “Authorization List” tir.

makaleye erişmek için tıklayınız

comprar lovegra kamagra gel cialis generico viagra pfizer kamagra gel viagra generico cialis precio cialis sin receta viagra o cialis precio viagra viagra precio levitra uk cialis generic kamagra gel kamagra 100mg cheap cialis uk cheap levitra uk